Καλώς ήρθατε στο νέο site των ΣΟΠαγκρατίου & ΣΜΑΟΚαισαριανής !!

70η Νεανική Κυριακή 2 Ομίλων την Κυριακή στις 16 Δεκεμβρίου

Ο Σ. Ο. Παγκρατίου και ο Σ. Μ. Α. Ο. Καισαριανής, διοργανώνουν τη Κυριακή 16 Δεκεμβρίου Νεανική Κυριακή για παιδιά, στο γνωστό εντευκτήριό τους στην οδό Ζηνοδότου 22 στο Παγκράτι. Η Νεανική Κυριακή, γίνεται ξεχωριστά σε 2 ομίλους . Στον Α’ Όμιλο, έχουν δικαίωμα συμμετοχής παιδιά των τάξεων από Νηπιαγωγείο ως Γ’ Δημοτικού, πραγματοποιείται με ελβετικό σύστημα 5 γύρων, 10′ χρόνο σκέψης ανά παίκτη και διεξάγεται από τις 1.00μμ εώς τις 3.30μμ και στον Β’ Όμιλο, στον οποίο συμμετέχουν παιδιά από Δ’ Δημοτικού ως Γ’ Λυκείου, είναι επίσης με ελβετικό σύστημα 5 γύρων, 10′ χρόνο σκέψης ανά παίκτη και διεξάγεται από τις 4.00μμ-6.30μμ. Προσοχή, στον Β’ ‘Όμιλο κατ’ εξαίρεση, μπορούν να αγωνιστούν παιδιά μικρότερων τάξεων, τα οποία ανήκουν μόνο στους ομίλους μας και είναι σε προχωρημένο επίπεδο. Η συμμετοχή όπως πάντα, είναι ελεύθερη και δωρεάν και πρέπει να δηλώνεται αυστηρά 10 λεπτά τουλάχιστον πριν την αρχή των αγώνων. Θα υπάρχουν έπαθλα για τους νικητές ενώ μέλη μας με αρκετή εμπειρία στον χώρο του σκακιού, θα εγγυώνται για την ασφάλεια των παιδιών.

Απολογισμός Σχολικών Πρωταθλημάτων 2018

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ 2018

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, διοργανώθηκαν σε διάφορους τομείς της Αττικής τα σχολικά πρωταθλήματα σκακιού από την ΕΣΣΝΑ. Τα συγκεκριμένα πρωταθλήματα χωρίζονται σε τρείς φάσεις. Στην Προκριματική φάση , που γίνεται ξεχωριστά για κάθε τομέα στην Αττική, στη Τελική φάση όπου προκρίνονται οι πρώτοι από κάθε τομέα της Αττικής και παίζουν μεταξύ τους για να προκριθούν στην Πανελλήνια φάση, όπου συμμετέχουν οι καλύτεροι από όλη την Ελλάδα. Φέτος, για ακόμη μια χρονιά, τα σκακιστικά μας σωματεία ΣΟΠαγκρατίου και ΣΜΑΟΚαισαριανής έλαβαν μέρος αρχικά στην Προκριματική φάση (24/2 στη Καλλιθέα) με τον κύριο όγκο των μαθητών τους να συμμετέχει στο Κεντρικό Τομέα.

Φέτος τα ποσοστά επιτυχίας ξεπέρασαν κάθε προηγούμενη χρονιά. Αγωνίστηκαν 75 παιδιά με τα 46 να προκρίνονται στη τελική φάση!!! To ποσοστό επιτυχίας έφτασε το 61 % δηλαδή πάνω από τα μισά παιδιά που συμμετείχαν προκρίθηκαν στη τελική φάση!!! Πολλά παιδιά βραβεύτηκαν με μετάλλια από τα οποία ξεχώρισαν τα παρακάτω:

Στον κεντρικό τομέα:

Παλαιολόγου Αποστόλης 1ος με 7/7 στην Α’ Δημοτικού

Καζαντζόγλου Στέφανος 2ος με 6/7 στην Γ’ Δημοτικού

Κοσμάτος Παναγιώτης 2ος με 6/7 (1ος σε ισοβαθμία) στην Δ’ Δημοτικού

Τσακομίδης Κωστής  2ος με 6/7 (6ος σε ισοβαθμία) στην Δ’ Δημοτικού

Γιαννόπαπας Λεόντιος 1ος με 6,5/7 στην Ε’ Δημοτικού

Τρουπής Γιώργος Δημήτρης 2ος με 6/7 στην Ε’ Δημοτικού

Κουλούρης Ευάγγελος 3ος με 5,5/7 στην ΣΤ’ Δημοτικού

Κουλούρης Ταξιάρχης 4ος με 4,5/7 στην Α’ Γυμνάσιου

Ραδιώτης Αντώνης 1ος με 5/7 στην Β’ Γυμνασίου

Κολιοπάντος Χρήστος 1ος με 3,5/5 στην Γ’ Γυμνασίου

Στον νότιο τομέα:

Χατζηκωσταντίνου Κων/νος 2ος με 6/7 στην ΣΤ’ Δημοτικού

Κοντογιάννη Μαρία 3η με 4/7 στην Γ’ Γυμνασίου

Γλυκός Άρης 4ος με 4/7 στην Γ’ Γυμνασίου

Στον ανατολικό τομέα:

Χατζηιωαννίδης Παναγιώτης 1ος με 7/7 στην Β’ Δημοτικού

Στον βόρειο τομέα:

Βασδιρβανίδης Χρήστος 2ος με 5/7 στο Νηπιαγωγείο

Φωτιάδης Φίλιππος 2ος με 5,5/7 στην Γ’ Γυμνασίου

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για νότιο τομέα στον παρακάτω σύνδεσμο

http://chess-results.com/tnr333145.aspx?lan=1&art=1

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για ανατολικό τομέα στον παρακάτω σύνδεσμο

http://chess-results.com/tnr334467.aspx?lan=1&art=1

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για βόρειο τομέα στον παρακάτω σύνδεσμο

http://chess-results.com/tnr336713.aspx?lan=1&art=1&rd=7

Η Συνολική λίστα με τα παιδιά που προκρίθηκαν στα τελικά είναι η εξής:

 

Α/Α           ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ                                                            ΣΧΟΛΕΙΟ                                                                               ΠΡΟΚΡΙΣΗ         

1              ΒΑΣΔΙΡΒΑΝΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ                                               Αρσακειο                                                                        ΒΟΡΕΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ                 N

2              ΚΟΣΜΑΤΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                                                    3ο Δημοτικό βύρωνα                                                 ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ          A

3              ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ                                         10ο δημοτικό βύρωνα                                               ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ         A

4              ΒΟΡΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ                                                                    12ο δημοτικό Ζωγράφου                                         ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ       B

5              ΓΛΥΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ                                           2ο Καισαριανής                                                            ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ       B

6              ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                                                     ΣΧΟΛΉ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΥ                                        ΝΟΤΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ                 B

7              ΚΟΥΜΠΗΣ ΑΚΗΣ                                                                         1ο Αθηνών                                                                       ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ      B

8              ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ                                   3 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΕΡΑΚΑ                                      ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ         B

9              ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ                                6ο δημοτικό Ζωγραφου                                           ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ      B

10            ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ                               6ο καισαριανης                                                             ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ     C

11            ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΣ                                            9ο Δ.Σ.Αθηνών                                                                ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ   C

12            ΚΕΠΠΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                                                              13ο δημοτικό Αθηνών                                                   ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ C

13            ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                                                   10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ                    ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ C

14            ΣΠΑΝΤΙΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                                    6ο καισαριανης                                                                 ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ C

15            ΣΦΕΤΣΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                                                            1ο Αθηνών                                                                         ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ   C

16            ΚΑΨΑΜΠΕΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ                                                        14Ο ΑΓΊΟΥ ΔΗΜΗΤΡΊΟΥ                                       ΝΟΤΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ            D

17            ΚΟΣΜΑΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ                                                      3ο Δημοτικό βύρωνα                                                  ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ   D

18            ΚΟΤΣΙΚΑ ΜΑΡΙΑ                                                                           3ο Δημοτικό Καισαριανης                                           ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  D

19            ΜΑΡΤΣΕΡΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ                                                     4ο δημοτικό βύρωνα                                                   ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  D

20            ΜΟΥΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                                                                     7ο καισαριανης                                                             ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  D

21            ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                                                           7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ     ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  D

22            ΤΣΑΚΟΜΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ                                              3ο Δημοτικό Αθηνών                                                ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ D

23            ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ                                                           4ο Παγκρατιου                                                                ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ D

24            ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ                                                                    1ο δημοτικό καισαριανής                                       ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  E

25            ΓΙΑΝΝΟΠΑΠΑΣ ΛΕΟΝΤΙΟΣ                                                          4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΥΜΗΤΤΟΥ                                 ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  E

26            ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ                                               6ο καισαριαννης                                                       ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ   E

27            ΚΟΤΣΙΦΑΣ ΠΑΝΟΣ                                                                                Αρσακειο                                                                     ΒΟΡΕΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ        E

28            ΛΙΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ                                                              9ο Δημοτικό Βύρωνα                                          ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ   E

29            ΡΑΣΙΟΥΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ                                                        1ο πειραματικό Αθηνών                                     ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  E

30            ΤΡΟΥΠΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                                          6 ΔΑΦΝΗΣ                                                                   ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ E

31            ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ                                                                   1ο Αθηνών                                                               ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ST

32            ΠΡΑΣΣΑ ΛΥΔΙΑ                                                                                         12ο δημοτικο βυρωνα                                        ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ST

33            ΣΠΑΝΟΣ ΜΠΑΜΠΗΣ                                                                               ΣΧΟΛΉ ΛΑΜΠΊΡΗ                                                    ΝΟΤΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  ST

34            ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ                                 ΛΕΌΝΤΕΙΟΣ                                                                  ΝΟΤΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  ST

35            Γιακουστιδου Ιωαννα                                                                               4ο Γυμνάσιο Βύρωνα                                     ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  AG

36            Κουλουρησ Ταξιαρχης                                                                             7ο Αθηνών                                                           ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  AG

37            Μαντουβαλοσ Παναγιωτησ                                                                   ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΕΑ                                      ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  AG

38            ΜΠΕΛΕΣΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                                                 7ο γυμνάσιο αθηνών                                  ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  AG

39            ΚΑΦΕΝΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                                                        1ο Πειραματικό Αθηνών                           ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  BG

40            ΚΟΝΤΟΛΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                                                                1ο Γυμνάσιο Αθηνών                                ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  BG

41            Ραδιωτηs Αντωνιος                                                                               38ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ                           ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  BG

42            Χατζαντωνησ Ιακωβος                                                                              13ο Γυμνάσιο Αθηνων                              ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  BG

43            ΓΛΥΚΟΣ ΑΡΙΣΤΟΒΟΥΛΟΣ – ΠΑΝΑΓΙΩ            1Ο ΓΥΜΝΆΣΙΟ ΑΓΊΟΥ ΔΗΜΗΤΡΊΟΥ ΑΤΤΙΚΉΣ           ΝΟΤΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ       CG

44            Κολιοπαντοσ Χρηστοs                                                                                  Γυμνάσιο Καρέα                                         ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ  CG

45            ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ                                                                 1Ο ΓΥΜΝΆΣΙΟ ΑΓΊΟΥ ΔΗΜΗΤΡΊΟΥ              ΝΟΤΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ       CG

46            ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ                                                                   ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ          ΒΟΡΕΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ      CG

Αξίζουν συγχαρητήρια όλα τα παιδιά για τη προσπάθεια που κατέλαβαν και τους ευχόμαστε ότι καλύτερο για το μέλλον!

Στην συνέχεια είχαμε την τελική φάση των Σχολικών Πρωταθλημάτων Αττικής, που έγινε την Κυριακή 11 Μαρτίου από τις 11.00 ως τις 17.00, στο THE MALL ATHENS στο Μαρούσι (3ο & 4ο επίπεδο). Από εκεί οι καλύτεροι της Αττικής θα έπαιρναν το εισιτήριο για την τρίτη και τελευταία φάση, τα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα στο Περιστέρι όπου θα έβγαιναν και οι πρώτοι στην Ελλάδα.

Εκεί με μεγάλη μας χαρά, από τα 39 παιδιά που έλαβαν μέρος σε σύνολο 46 παιδιών που είχαν προκριθεί + 1 παιδί Λυκείου, δηλαδή 40, πέρασαν στα Πανελλήνια 23 παιδιά!,  ποσοστό  δηλαδή 58% που είναι και το μεγαλύτερο συγκριτικά με τις προηγούμενες χρονιές. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόστολος Παλαιολόγου στη Α’ Δημοτικού πήρε την πρώτη θέση και αναδείχθηκε πρωταθλητής Αττικής και ο Κουλούρης Βαγγέλης στη ΣΤ’ Δημοτικού επίσης έλαβε την πρώτη θέση και αναδείχθηκε πρωταθλητής Αττικής. Ακόμη πρώτο κορίτσι στην Α’ Γυμνασίου αναδείχθηκε η Γιακουστίδου Ιωάννα και πρώτο κορίτσι στη Γ’ Γυμνασίου η Μαρία Κοντογιάννη.

Τα παιδιά που προκρίθηκαν στα Πανελλήνια ήταν:

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον παρακάτω σύνδεσμο

http://chess-results.com/tnr338046.aspx?lan=19&art=1&rd=7

Έτσι λοιπόν φτάσαμε στην τελευταία φάση των σχολικών πρωταθλημάτων, με αυτήν να πραγματοποιείται στο Περιστέρι Αττικής. Από τα 23 παιδιά που είχαν προκριθεί, αγωνίστηκαν τα 17. Όλα τα παιδιά, έβαλαν τα δυνατά τους, με πολλά από αυτά να επιτυγχάνουν εξαιρετικές εμφανίσεις.

Μεγάλος νικητής του ομίλου μας και πρωταθλητής Ελλάδας στην Α’ Δημοτικού, αναδείχθηκε ο Παλαιολόγος Απόστολος με 8/9!!! Μπράβο Απόστολε  για τις επιτυχίες σου και σου ευχόμαστε ανάλογες επιτυχίες και στο μέλλον!!! Πολλά μπράβο αξίζουν επίσης όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στα πανελλήνια σχολικά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον παρακάτω σύνδεσμο

http://chess-results.com/tnr342582.aspx?lan=19&art=1&rd=9

www.000webhost.com